Co musisz wiedzieć o domowych oczyszczaczach powietrza

Ważnym elementem jakości powietrza w pomieszczeniach jest koncentracja małych cząstek zwanych lotnymi związkami organicznymi (LZO) oraz innych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych i zarodniki pleśni. Można je znaleźć w każdym domu, ale ich poziom może wzrosnąć, jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi lub innego źródła zanieczyszczeń lub masz zwierzęta. Może to mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergie lub astmę. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa niebezpieczne zanieczyszczenia z powietrza za pomocą filtra mechanicznego (takiego jak filtr HEPA), filtra z węglem aktywnym, chemikaliów, światła ultrafioletowego i/lub adsorpcji jonów. W zależności od tego, jakie zanieczyszczenia należy usunąć z powietrza w twoim domu, oczyszczacz powietrza może nie wystarczyć - być może będziesz musiał zainwestować w nawilżacz, aby zmniejszyć suchość w domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza

Pierwszym krokiem przy zakupie oczyszczacza powietrza jest podjęcie decyzji, jakie zanieczyszczenia stanowią problem w Twoim domu. Na przykład, jeśli masz alergie, zakup oczyszczacza zaprojektowanego w celu zmniejszenia ilości alergenów może mieć sens. Jeśli jednak mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, oczyszczacz przeznaczony do redukcji alergenów prawdopodobnie nie pomoże. Jeśli masz zwierzęta domowe, powinieneś rozważyć rodzaj sierści i sierści, którą produkują Twoje zwierzęta oraz jakie zanieczyszczenia wnoszą do powietrza. Zwierzęta domowe wytwarzają dużo sierści, dlatego warto skupić się na oczyszczaczach przeznaczonych do redukcji sierści. Jeśli Twoje zwierzęta często przebywają na zewnątrz, możesz rozważyć zakup oczyszczacza, którego zadaniem jest redukcja pyłków, co zmniejszy również ilość sierści zwierząt domowych.

Jonizator

Jonizacyjne oczyszczacze powietrza wykorzystują ładunek elektryczny do przyciągania zanieczyszczeń i innych ujemnie naładowanych cząstek, w tym kurzu i pyłków. Oczyszczacz jonowy wciągnie te zanieczyszczenia do filtra, gdzie zostaną one wychwycone i usunięte z powietrza. Chociaż oczyszczacze jonowe są dość skuteczne w usuwaniu niektórych zanieczyszczeń z powietrza, nie są zbyt skuteczne w usuwaniu większych cząstek, takich jak sierść zwierząt domowych, kurz lub bakterie. Mogą również pozostawiać powłokę kurzu na meblach, podłogach i ścianach. Niestety, nie ma niezależnych badań pokazujących skuteczność oczyszczaczy jonowych, więc kupując produkt tego typu będziesz musiał zaufać zapewnieniom producentów.

Oczyszczacze oparte na świetle ultrafioletowym

Oczyszczacze oparte na świetle UV-C wykorzystują światło ultrafioletowe do rozbijania i rozkładania zanieczyszczeń, w tym bakterii, zarodników pleśni i pyłków. Oczyszczacze te są przydatne również do usuwania zapachów. Oczyszczacze UV-C są zazwyczaj większe niż inne rodzaje oczyszczaczy, więc nie nadają się do stosowania w mniejszych pomieszczeniach. Oczyszczacze UV-C nie są również tak skuteczne w usuwaniu dużych cząstek, takich jak kurz (choć mogą go zmniejszyć). Oczyszczacze UV-C są zazwyczaj droższe niż inne rodzaje oczyszczaczy, ale mogą być najlepszym wyborem dla osób, które mają silne alergie lub astmę.

Oczyszczacze UV-C

Niestety, oczyszczacze UV-C mają jeden zauważalny minus: są szkodliwe dla ludzi. Światło UV-C może powodować uszkodzenia oczu, oparzenia skóry, a nawet długotrwałe uszkodzenia DNA. Oczyszczacze światła UV-C są przeznaczone do stosowania w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z dala od ludzi i zwierząt. Oczyszczacze światła UV-C powinny być również wyłączane podczas czyszczenia. Oczyszczacze światła UV-C nie powinny być stosowane jako zamiennik filtrów HEPA, ale mogą być używane w połączeniu z innymi rodzajami oczyszczania.

Oczyszczacze HEPA

Filtry HEPA są najbardziej rozpowszechnionym typem oczyszczacza powietrza. Usuwają one z powietrza duże cząstki, takie jak sierść zwierząt domowych, kurz, pyłki i zarodniki pleśni. Oczyszczacze HEPA są na ogół skuteczne również w redukcji alergenów. Chociaż oczyszczacze HEPA są bardzo powszechne, istnieje wiele różnych typów filtrów HEPA o różnej mocy, wielkości i cenie, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania przed zakupem oczyszczacza HEPA. Oczyszczacze HEPA są generalnie bardziej skuteczne w usuwaniu większych cząstek z powietrza, ale nie są zbyt skuteczne w usuwaniu mniejszych cząstek, takich jak bakterie. Może to prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu w Twoim domu.

Oczyszczacze z węglem aktywnym

Oczyszczacze z węglem aktywnym wykorzystują rodzaj węgla, który został poddany obróbce cieplnej lub chemicznej, aby uczynić go bardziej porowatym. Te filtry węglowe są bardzo skuteczne w usuwaniu małych cząsteczek z powietrza, w tym substancji chemicznych i zapachów, takich jak dym papierosowy, zapachy kuchenne i zapachy zwierząt domowych. Oczyszczacze z węglem aktywnym mogą być również stosowane w połączeniu z innymi rodzajami oczyszczania, takimi jak filtry HEPA.

Na rynku istnieje kilka różnych typów oczyszczaczy powietrza, z których każdy ma inne mocne i słabe strony. Zanim kupisz oczyszczacz powietrza, upewnij się, że wiesz, jakie zanieczyszczenia występują w Twoim domu i wybierz oczyszczacz, który skutecznie usuwa je z powietrza. Oprócz zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w domu, oczyszczacz powietrza może pomóc w zmniejszeniu kosztów energii poprzez zasysanie chłodniejszego, zewnętrznego powietrza i zastąpienie nim cieplejszego, duszniejszego powietrza w domu. Oczyszczacze powietrza mogą również pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia hałasem, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu.